Mennyibe kerül az ingyen weboldal?

Te mit gondolsz, mennyibe kerül egy ingyen weboldal?

Sejtem, hogy most gyorsan rávágod, hogy ingyenes! De tényleg az?Időről időre, most már szinte hetente belefutok olyan Facebook – jellemzően KKV – csoportokban kitett bejegyzésekbe, ahol a cégtulajdonosok, kezdő vállalkozók, de még nagyobb számban kézműves anyukák kérdezik, hogy ők maguk hogyan tudnának ingyen egy weboldalt – rosszabb esetben egy egész webshop-ot megcsinálni. Szándékosan nem használom a felépíteni, vagy méginkább a lefejleszteni szót. Megsúgom, hogy ez 100-ból 1 egy esetben működik, ahogy Müller Péter Sziámi mondaná, #szazbolhaegyszerjo… 

Nézzük meg az anyagi oldalát!

Manapság, ha profi weboldal készítőt bízol meg, – neeem, nem olyat, aki negyvenezertét 7 nyelven beszélő, seozott oldalt tesz neked össze 2 nap alatt, – hanem olyat, aki tudja, mit csinál, akkor olyan 100.000 és 180.000 forint közötti összegű árajánlatra számíts. (Itt írtam arról, hogy miért annyi, amennyi. Miért nem több.) 

Na, ezt ingyen te is meg tudod csinálni! Hogyan?

Keress jó minőségű, megbízható és releváns youtube videókat! Hogyan válassz, ha még nem foglalkoztál ezzel? Tuti aki a listán elöl van, jó lesz! Vagy nem? Sebaj, később, mikor már 10-12 órát beletettél úgyis kiderül!

Jaj, majdnem elfelejtettem, hogy tudsz-e angolul? Ha nem, akkor nem nagyon érdemes belekezdeni sem.

Ha igen, akkor válaszd ki, aki szerinted hiteles és végigvisz a folyamaton. Itt már eltelt 3-4 óra és még egy billentyűt sem ütöttél le, egyet se kattintottál az egereddel.
Megvan a kiválasztott tutorial, hurrá, örülünk! Neki lehet kezdeni.

Jaj, de hát hol lesz ez a weboldal? Ja, hogy kell tárhely és domain is? És hol vedd meg? Ismét elmegy jópár óra, mire kikeresed  lehetőleg a legolcsóbb megoldást erre is, hisz ha a weboldal ingyenes, akor a tárhelyért se fizessünk 8-10ezret évente, tökre megértelek!

Tudod, mi az olcsó tárhely hátránya? Szerinted minden tárhelyszolgáltató ugyanolyan és ugyanazt kapod mindenhol? Számít-e majd a google organikus találati listáján, hogy gyors-e a tárhelyed? Ha ezeknek ismét utánanézel, akkor a legjobb esetben is eltelt megint 3-4 óra. És nem, még mindig nem csináltál effektíve semmit.

No, de tegyük fel, megrendelted a tárhelyet, fel kell tenni minimum egy WordPress-t. Hisz gonodlom, nem célod még html-t és css-t is tanulni (“Hmmm, az meg mi?” – hallom, ahogy ezt gondolod épp.) Hűű, de hogy is kell azt feltelepíteni?
Elő a tutorial-lal, majd az segít! Oké, megvan, jó esetben 10 perc alatt, rossz esetben már a fejed vered a falba 2-3 óra múlva.

Utána jöhet az oktató videó mentén való haladás. De, tuti, hogy te is pont egy ugyanolyan weboldalt szeretnél, amit ott John Smith vagy Kovács Juci mutat? Mi van, ha egyáltalán nem passzol a vállalkozásodhoz? Mi van, ha nem olyan a kialakítása, mint amilyet te szerernél? Jóvanazúgy dolgok nem fogják építeni a leendő vásárlóid beléd vetett bizalmát sajnos. De lépjünk túl ezeken az apróságokon, nem lehet olyan nehéz mégsem egyedileg kialakítani a sablont! (Valóban nem, ha tudod hova nyúlj.)

Mondjuk, hogy elkészül a weboldalad főoldala egy hónap alatt, mert gondolom, nem éjjel-nappal ezt csinálod, hisz van saját munkád, családod, megrendeléseid, gyerekek. Biztosan a jó infók kerültek oda? Láttam olyat, amikor egyből a főoldalon egy marhanagy Facebook ikon volt és azonos ablakban át is vitt azonnal a Facebook-ra a link. Hoppá, hát akkor minek a weboldal? Láttam olyat, amikor két fotó vagy egy slider kivételével semmi más nem volt a főoldalon, minden szöveg és információ aloldalakara volt elbújtatva. Szuper ötlet, ha az a cél, hogy a kutya se tudja első ránézésre, mit is csinálsz! Szóval rengeteg buktató van és akkor még nem beszéltünk a kulcsszavakról, a fotók méretéről, a duplikált tartalomról, stb… Vagyis jó esetben 3-4 hónap alatt összehozol valamit. Egy profinak ez max. 2-3 hét.

De nézzük számszerűsítve, mennyibe került eddig az ingyenes weboldalad?

4 hónapon át beletettél heti 10 órát, vagyis 160 munkaóra van eddig benne. Ez, ha átlagos órabérrel dolgozó vállalkozó vagy, akkor 5000Ft-os órabérrel számolva alsó hangon is 800.000Ft. Meeeennyyyyii??? Igen, annyi. És itt számoljuk ki azt is, hogy azidő alatt dolgozhattál volna a saját vállalkozásodban, ami legalább 800.000Ft bevételt jelentett volna. Vagy tanulhattál volna, ami megint csak plusz bevételt hoz a jövőben, vagy lehettél volna a családoddal is akár.

Hmmm…. és még nem tudod, működik-e a weboldal, hoz-e látogatót. Tökvéletlen nem ikszeled ki, hogy keresőmotorook indexeljék, jajj, meg sem jelenik az oldal. Szuper! Vagy nincs megfelelő mennyiségű tartalom, vagy csak a fent említett slider van kint.

Ajjaj, nem jön a vásárló, nem jön a megrendelő. Ebből egyértelmű következtetést lehet levonni: minek webes, hisz a webet nem neked találták ki. Hisz a férjed, sőt a barátnőd is megmondta, hogy először próbáljuk ki a saját készítésűt és ha beválik, már van forgalom és profitot is termel, akkor jöhet a profi dizájn és a profi webshop.

Mennyi idő telik el, míg kiderül, hogy nem működik? Kb. fél év. Addigra elhiszed te is, hogy tényleg nem fog látogatót hozni a saját készítésű oldal. 

Fél év alatt, mondjuk egy havi 200.000Ft-os forgalmú vállalkozás vagy webshop vesztesége 1.200.000Ft. Ennyit vesztettél pluszban csak azzal, hogy 4 hónap alatt készítettél ingyen 800.000Ft-ért saját magad egy ingyenes weboldalt és fél évig nem termelt bevételt. Hmmm, ez összeadva bizony kétmillió forint.

Nos, ennyibe kerül pont egy ingyenes weboldal! Jól hangzik, ugye?

Ha hasznosnak találod a cikket, kérlek, oszd meg!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Ezek is érdekelhetnek: